סימפיזיוליזיס – כאבי אגן בהריון

סימפיזיוליזיס אצל נשים בהריון ואיך טיפול שיאצו בשילוב ®BMC  יכול לעזור

את בהריון וסובלת מכאבים במפרקי האגן? במפשעה? בגב התחתון? קושי בהליכה, קימה, נעילת נעליים ושאר תפקודי יום יום? אולי גם הקרנה של הכאב לאורך הרגל? ייתכן מאוד שאת סובלת מסימפיזיוליזיס.
מה זה סימפיזיוליזיס?
בזמן ההריון מופרש בגוף הורמון שנקרא רלקסין (Relaxin) – וכשמו כן הוא: תפקידו לאפשר לרצועות ולרקמות החיבור להשתחרר ולהתגמש, על מנת שמפרקי האגן יתרחבו, יתגמשו, ויאפשרו מעבר קל לתינוק דרך האגן. יש לנו שתי עצמות אגן – אחת מכל צד, שמתחברות מקדימה אחת לשניה ויוצרות מפרק שנקרא פיוביק סימפיזיס,  כאשר מפרק זה הופך תנועתי ומשוחרר יתר על המידה, נוצרת אסימטריה באגן, שמובילה לכל הכאבים המוזכרים מעלה. הלחצים על האגן, המוגברים בגלל ההריון, גורמים לכך שהאסימטריה הזו, גורמת לא רק לכאב באזור עצם הפיוביס ובמפשעות, אלה גם במפרקי האגן האחוריים, בין האגן לסקרום, להקרנות לרגליים, ועוד. סימפיזיוליזיס יכול להיות מורגש כבר בחודש הרביעי להריון, אך הכאבים יכולים להופיע גם מספר שבועות לפני הלידה או כמה ימים אחריה.
אז מה עושים?
החדשות הטובות הן, שזה עובר אחרי הלידה, הרצועות מתייצבות שוב, האגן מתייצב והכאבים חולפים. אך רצוי וניתן להקל על הכאבים בזמן ההריון וגם להתכונן ללידה במצב כזה.
הכנה ללידה: מומלץ מאוד להתכונן ללידה פיזיולוגית, לתרגל תנוחות ונשימות במנחים שמפחיתים את הלחץ על האגן (למשל, עמידת שש) בעזרת אנשי מקצוע. מומלץ להימנע מלקיחת אפידורל, ובכל מקרה לעדכן את הצוות שיסייע לך בזמן הלידה במצבך.
תפקוד יום יומי: מומלץ להמנע מתנוחות ותנועות שמייצרות אסימטריה או לחץ מוגבר על האגן, כגון ישיבה מזרחית, תנוחות יוגה אסימטריות, כריעה. כדאי מאוד לתרגל איסוף של רצפת האגן ולהשתמש באיסוף זה בזמן מאמץ, בזמן קימה וכדומה.

איך טיפול זן שיאצו בשילוב BMC יכול לעזור?
ראשית, טיפול זן שיאצו משתמש בטכניקות מגע מאוד עדינות המתאימות ובטוחות לאורך כל תקופת ההריון, מתחילתו וממש עד הלידה. מטרת הטיפול הספציפית תהיה החזרת האיזון והייצוב לאגן, בעזרת תנועתיות עדינה, לחיצות וטכניקות שונות. יחד עם זאת, טיפול שיאצו עובד תמיד באופן הוליסטי ואינטגרטיבי, כלומר, התייחסות לגוף כולו. התייחסות אלייך ולמצב שאת נמצאת בו ברמות שונות (רגשית, אנרגטית, פיזית), משפיעה באופן עמוק על הפחתת הכאבים, תומכת באופן עמוק בהריון ובהתמודדות שלך.
כמטפלת המשלבת את הפרספקטיבה והטכניקות של BMC, יש לי היתרון של התייחסות אנטומית ופיזיולוגית - אני עובדת עם השלד והמפרקים באופן ישיר אך עדין מאוד, אני מתייחסת לרקמות החיבור ולפאשיה האחראיות לאיזון וייצוב האגן. כמו כן, אציע לך במידת הצורך עבודה תנועתית ותרגילים שנתאים לך יחד על מנת לתמוך בטיפול.

להתייעצות וקביעת טיפול צרי קשר