זן שיאצו

המגע האנושי היה מאז ומעולם אמצעי ריפוי עוצמתי.
יש לנו צורך עמוק במגע. היום יותר מאי פעם.
האפשרות לקבל מגע קשוב ומדויק לנו היא מרכיב חיוני לבריאות פיזית ונפשית שלמה.

זן שיאצו היא שיטת טיפול במגע המשלבת את המודל של הרפואה הסינית עם טכניקות מגע ואבחנה יפניות. מה שמייחד את השיאצו משיטות טיפול אחרות היא איכות המגע – איכות מקרקעת, מחבקת, עדינה אך עמוקה, קשובה ומותאמת לצורך הייחודי של כל מטופל בכל מפגש מחדש.

איך נראה טיפול שיאצו?

טיפול זן שיאצו נעשה על מזרון רחב ונוח אשר מאפשר חופש תנועה גדול למטפל ולמטופל, בלבוש מלא, בבגדים נוחים לתנועה.
טיפול מתחיל בדרך כלל בתשאול, ובאבחנת בטן, הנקראת ביפנית "אבחנה הארה". אבחנת בטן היא שיטת אבחנה יפנית מסורתית אשר ברפואה היפנית מהווה לפעמים טיפול שלם בפני עצמו – הבטן היא המקום בו משתקפים מצבים כגון חולשה, סטגנציה או מתח של כל מערכות הגוף.
הטיפול עצמו כולל לחיצות לאורך קווי המרידיאנים, הנעות, מתיחות עדינות, ומגע אנרגטי בכל אזורי הגוף ובמנחים שונים.

איך זה עובד? עבור איזה סוג של בעיות מומלץ להגיע לטיפול?

איכות המגע של זן שיאצו משפיעה ישירות על מערכת העצבים (משקיטה את פעילות המערכת הסימפטטית, האחראית על הפעילות המוטורית, עוררות מוגברת ויכולת תגובה מהירה, ומכניסה לפעולה את מערכת העצבים הפארה-סימפטטית, האחראית על פעולות פיזיולוגיות התורמות לתהליכי ריפוי, כגון: ירידה בקצב פעימות הלב, האטת הנשימה, ירידה בלחץ הדם, הפניית משאבים לתהליכים מטבוליים וגם האפשרות לפתיחות רגשית).
על כן, טיפול שיאצו יעיל במיוחד לסימפטומים הנובעים מסטרס כרוני. ישנם סימפטומים רבים היכולים להיגרם מסטרס, בין השאר: מיגרנות, חרדה, קשיי שינה ונשימה, כאבי מחזור, כאבי גב וצוואר ועוד.

מלבד הפגה של כאבים, וזרימה מחודשת של אנרגיה בגוף, טיפול זן שיאצו הוא טיפול המאפשר מפגש אנושי עמוק, של אמון, התמסרות, הכלה ותמיכה.
דווקא מכיוון שזהו מפגש בלתי ורבלי בעיקרו, הוא יכול לאפשר שינוי עמוק במערכת היחסים שלנו עם גופנו, עם הכאב הרגשי שלנו, עם אנשים אחרים בחיינו.

זן שיאצו יכול לתמוך ולסייע בריפוי של הכאבים היומיומיים  ביותר, מכאב גב תחתון כרוני או כאב ראש טורדני ועד כאבי מחזור, ולחבר אותם למכלול חיינו, לעזור לנו להבין את הרמזים של הגוף ולאפשר שינוי…
כמו כן, זן שיאצו יכול לתמוך ולסייע בהתמודדות עם משברים רגשיים, מתח וחרדה, טראומה, כאב או קושי על רקע נפשי – כטיפול מרכזי או כטיפול משלים.

 

מתי כדאי לפנות לטיפול שיאצו?